Psychoprofylaxe – kurz pro těhotné ženy a jejich partnery

 

Skupinová i individuální příprava žen a párů na těhotenství, porod, šestinedělí a rodičovství


Těhotenství je fyziologická funkce ženského organismu, přirozená záležitost a moje péče vám pomůže prožít těhotenství v klidu a v pohodě, s rozšířením poznání sebe sama, s ujasněním si svého ženství. Každé těhotenství každé ženy je originálním a jedinečným zážitkem pro ni, její dítě i jejího partnera.

 

Během těhotenství se mohou objevit příznaky, prožitky a pocity, které ženu rozruší, ale mohou být naprosto běžné, které nesignalizují žádný problém. Ale také mohou přijít příznaky, které vyžadují odbornou péči a je třeba na ně hned reagovat. Pomohu vám v klidu a také nejen ve skupině s ostatními těhotnými, ale i individuálně probrat všechny otázky, o kterých budete potřebovat mluvit. Ráda pro vás budu průvodkyní, která vás podpoří a povzbudí. Pochopím vaše pocity a obavy.

 

Budeme se věnovat také posledním týdnům těhotenstvíčasu před porodem, budeme se učit vnímat nejen sebe, ale i své dítě, budeme se chystat na porod, jak asi začne, jaké jsou jeho zákonitosti, jaké při něm zaujmout aktivní a úlevové polohy, jak vnímat své dítě při porodu. Rozebereme bolest u porodu, její zvládání, event. tlumení. Pokračovat budeme informacemi o době bezprostředně poporodní, o zlaté hodině, o šestinedělí, kojení, péči o dítě.

 

Pozornost budeme věnovat i těm, kteří nás budou do porodnice provázet, otcům a jiným blízkým, které vy sama budete chtít do předporodní přípravy zahrnout, např. babičky a dědečky

 

Kurz je vhodný pro každou ženu, která cítí potřebu se připravit na porod a mateřství. Může se příhlásit kdykoli v průběhu těhotenství. Všechny lekce jsou určeny pro budoucí maminky i tatínky.

 

OBSAH KURZU

1. lekce: Závěr těhotenství, jak se tělo chystá na porod, porod (teoretická příprava)

2. lekce: Návštěva porodního sálu a oddělení šestinedělí (praktická příprava)

3. lekce: Pobyt v porodnici na oddělení šestinedělí, úskalí šestinedělí z pohledu matky, kojení, rodičovství a prarodičovství, péče o dítě


KDY 

ÚT 17:00 - 19:00

PÁ 17:00 - 19:00


KDE

centrum BC NEKKY (v přízemí budovy 25m bazénu v Městských lázních Zlín)


CENA

jednotlivá lekce: žena 250 Kč / pár 350 Kč

kompletní kurz: 500 Kč

návštěva porodního sálu: 100 Kč/osoba

 

INDIVIDUÁLNÍ PŘÍPRAVA

Individuální přípravu preferuji na základě svých dlouhodobých zkušeností v poradenství. Je vhodná zejména pro ženy, které uvítají intimní prostředí, osobní přístup a potřebují řešit privátní problémy. Ale také pro ženy, které se vzhledem k omezeným časovým možnostem nemohou zúčastnit skupinové přípravy. Stejně tak pro ženy, které již rodily a chtějí v sobě urovnat zkušenosti a zážitky z předcházejícího těhotenství a porodu.


CENA

individuální příprava: lekce pro ženu 300 Kč / lekce pro pár 500 Kč (probíhá na základě osobní domluvy)


Cvičení pro těhotné


Pohyb pro radost a dobrou kondici v těhotenství


Pokud má žena ráda pohyb, považuje ho za přirozenou součást svého života, nic jí nebrání ve cvičení v těhotenství pokračovat. Lehké, přiměřené cvičení podporuje správné držení těla a pomáhá předcházet bolestem v kříži, povolení břišní stěny a poklesu orgánů v malé pánvi. Dobré je také posilování prsních svalů, aby byly oporou prsů při zvětšujících se mléčných žlázách.

 

Cvičení přináší radost z pohybu ženě i dítěti, fyzickou aktivitou tělo vytváří endorfíny, které pomáhají zvládat zátěž vyplývající z těhotenství. Cvičit je třeba bez bolesti, vyhnout se nepříjemným cvikům, velké únavě, náročnému posilování a obecně jakýmkoli švihům, odrazům, dopadům a prudkým pohybům.

 

Cvičení pro těhotné je zaměřené na kondiční a relaxační cvičení na gymballech s použitím owerballu a posilovací gumy. Pohupování na balónu uvolňuje a zároveň posiluje pánevní oblast, vede ženu ke správnému držení těla, ulevuje od bolestí páteře.

 

Cvičení také vede ženu ke správnému držení a používání těla v těhotenství, naučí ji znát a dobře používat svalové dno pánevní a také správně dýchat. Dobrá fyzická kondice s sebou nese dobrou náladu a je také předpokladem pro zvládnutí zátěže při porodu.

 

Po cvičení následuje krátká relaxace, odpočinek, naslouchání svému tělu.


KDY

ÚT 16:00 - 17:00

PÁ 15:45 - 16:45


KDE

centrum BC NEKKY (v přízemí budovy 25m bazénu v Městských lázních Zlín)


CENA

jednotlivá lekce: 70 Kč

  

Plavání pro těhotné


Plavání pro těhotné je jednou z nejvhodnějších fyzických aktivit v těhotenství.


Plavání je ideální možností, jak uvolnit tělo, svaly celého těla, prodýchat se. Žena zbytečně nezatěžuje klouby a vůbec celý pohybový systém. Ve vodě se nejenom plave, ale i cvičí. Ve vodě můžete cvičit až do porodu. Odpočinete si, protože voda pomáhá nadlehčit těžké bříško! Aktuálně se budete nacházet ve stejném „vodním“ prostředí s vaším děťátkem.


KDY

PO 16:45 - 17:45

 

KDE

centrum BC NEKKY (v přízemí budovy 25m bazénu v Městských lázních Zlín)

bazén s čistou vodou, který je vyhrazen v daném čase pouze pro plavání těhotných žen


CENA

jednotlivá lekce: 100 Kč

 

Relaxace a dechová cvičení pro těhotné


VHODNÉ PRO:

Relaxace je zaměřené na práci s tělem, snížení psychického napětí a komunikaci s dítětem.


KDY/KDE

lekce probíhají na základě individuální domluvy

mohou navazovat na lekci cvičení


CENA

jednotlivá lekce: 80 Kč


INFORMACE PRO VŠECHNY KURZY

Cvičení a plavání není povinnou součástí kurzu. Cvičit a plavat mohou také ženy, které do kurzu pro těhotné nechodí.

Na kurz, cvičení i plavání je možno se přihlásit kdykoliv v průběhu roku.
Za přítomnost partnera (event. prarodičů) je možno platit jednotlivé lekce samostatně.
Na zaplacení kurzu je možno uplatnit i příspěvek zdravotní pojišťovny, ostatní platby v hotovosti přímo v kurzu.


 

Doprovod k porodu


Dlouhodobě spolupracuji se zkušenou porodní asistentkou pracující na porodním sále zlínské porodnice Mgr. Petrou Hubáčkovou.

Kontakt vám předám na vyžádání.


Kontakt

Mgr. Jana Křemenová
mobil: +420 736 520 479
e-mail: kremen@razdva.cz
(c) design: Marek Ehrenberger | code: Michal Dědek | 2012